Az egyház alapvető célkitűzései között fontos helyet foglal el a társadalom iránti elkötelezettség, a szociális érzékenység és a gyakorlati karitatív tevékenység az elesettek felé. A szociális tevékenység a rendszerváltás után kiszélesedett, intézményes formát öltött: a Tolna megyei Kaposszekcsőn 1991-ben, a Pest megyei Budakeszin 1998-ban lett felszentelve diakóniai intézményünk. Intézeteink egyházi jellegűek, de felekezetre való tekintet nélkül bárki lakója lehet. Szeretetotthonaink várják az érdeklődőket!
Tel.: +36-23-451-570
Tel.: +36-74-464-934
A szakosított szociális intézményekben élők kapcsolattartására vonatkozó javaslatok alapján megfogalmazott „Látogatási rend” a Márta Mária Otthonban Budakeszin és Kaposszekcsőn. Különös figyelemmel Dr. Müller Cecilia országos tisztifőorvos 2020 december 1.-én kelt ajánlásaira.
Meggyőződésünk, hogy a lelki egészség legalább olyan fontos, mint az egészségügyi ellátáshoz való biztonságos hozzájutás. Ezért a korlátozásokat a szükségesség és arányosság mértékének figyelembevételével határozzuk meg.
A koronavírus elleni védekezés során figyelembe véve, egyrészt a bevezetett korlátozásokat a bentlakásos intézményeinkben, másrészt szem előtt tartva a kapcsolattartás lehetősége biztosításának fontosságát, a következőket határozzuk meg intézeteinkben:
A kapcsolattarás formái a járványügyi készültség ideje alatt:
- Audióvizuális eszközök használatával megvalósult kapcsolattartás
- Személyes látogató fogadása az intézményben
- Intézmény elhagyása látogatás céljából
- Ágyhoz kötött ellátottak látogatása
- Audióvizuális eszközök használatával megvalósult kapcsolattartás
- Vonalas telefon (intézményi)
Ez a lakók számára minden esetben rendelkezésre áll. A vonalat visszahívással lehet elérni korlátlan ideig. ( Budakeszi 06/23/ 451- 570) (Kaposszekcső 06/ 74/ 672 380) Budakeszin a vonalat saját szobába kapcsolva biztosított az intimitás. (Kaposszekcsőn a vonalas telefon mobil kapcsolattal rendelkezik. – Ennek felületi fertőtlenítése használat után biztosítandó.)
- Saját vonalas telefon , mobil telefon használattal valósítható meg a kapcsolattartás most már sok esetben.
- Video chat kapcsolatok, skipe, messenger, facebook igénybevételével. Az intézetben található Wifi és vonalas interneten keresztül – és számítógépek, laptopok, okos telefonok használatával – az intézeti lakók egy része virtuális kapcsolatot is fenntart hozzátartozóival, ismerőseivel nemcsak a vírusos időkben . Egyes időskorúak és a munkatársak készek ezeket az eszközöket lakótársaikkal megosztva használni.
- Személyes látogató fogadása az intézményben
- Látogató helység kialakítása
A látogató helységet bejáratok előtt található előtérben határozzuk meg, ahol üveg lappal való elkülönítés megvalósítható, ugyanakkor a lehetséges intimitás is. Az ilyen látogatás idejét 30 percben határozzuk meg, hogy más látogatónak is lehetőséget biztosíthassunk. A látogatás alatt mind a lakó mind a látogató viseljen szájmaszkot. Minden látogató után a helység felületeit fertőtleníteni szükséges .
A személyes látogatásra az intézményi telefonon bejelentkezést kérünk, hogy a helységet az adott foglalt időre biztosítani tudjuk. A munkaerő gonddal küzdő, kis létszámú intézeteinkre való tekintettel a személyes látogatás ilyen biztosítása esetére látogatási időt alakítunk ki: Minden nap 13,00 -15,00 óra között. Estlegesen ettől eltérő időben, feltételesen – ha azt az intézet munkatársai biztosítani tudják – telefonon egyeztetett módon.
- ajándék átadása
Csak olyan csomagot, ajándékot, tárgyat vehet át a lakó, mely gyárilag csomagolt és lehetséges a felülete fertőtlenítése az intézet munkatársa által. Minden más küldemény legalább 48 órás „karantén” után juthat el a lakóhoz. Ezért élelmiszert, házi sütésű süteményt, gyorsan romló gyümölcsöt stb. kérjük ne hozzanak az intézetbe.
- Intézmény elhagyása látogatás céljából
- Jelenleg érvényes 42935-2/2020/EÜIG NNK Határozat alapján „ különösen méltányolható helyzetben az intézményvezető külön engedélyével az intézmény- elhagyási tilalom” intézeti szabályozása a következő:
- 72 órán belüli távolmaradás intézményvezetői engedéllyel , akkor lehetséges ha a lakó vállalja a visszaérkezése után 10 napig a teljes izolációt (elkülönítettséget), mely az izolációs helységben történik.
- 72 órán túli távolmaradás esetén a lakó visszatérése két, legalább 48 óra különbséggel 10 napon belül vett oro/nasopharyngeális törletminta SARS-CoV-2 PCR vizsgálat negatív eredményéhez kötött.
- Ágyhoz kötött ellátottak látogatása
Végstádiumban levő betegek esetén – járványügyi előírások betartásával – személyes
látogatási módot engedélyezünk előre egyeztetett időpontban, az alábbiak szerint:
-Gondozottanként csak egy kijelölt személy látogathat – a látogatást nyílván kell tartani.
-A látogató kabátját egyéb tárgyait a bejárat előtti előtérben helyezze el. Fertőtlenítse kezét.
-A látogatás során viseljen arcmaszkot. Utcai ruházatra az intézet biztosít köpenyt, cipővédőt, sapkát, lázmérést.
– A látogató tegyen nyilatkozatot, hogy ismeri a koronavírus tüneteit (láz, köhögés, nehézlégzés), fenti tünetekkel nem rendelkezik, ill. az elmúlt 14 napban nem került kapcsolatba igazolt COVID 19 pozitív személlyel. (Feljegyzés Látogató könyv.)
– Telefonos előjegyzés alapján látogatási időt biztosítunk.
– Az intézet gondoskodik arról, hogy a látogató legrövidebb és biztonságos úton jusson el a lakóhoz.
– Minden ilyen látogatónak max. 30 perc áll rendelkezésére a látogatás lebonyolítására. (Végstádiumban levő beteg esetén időkorlát nélkül.)
– A látogató után biztosítani kell a szoba szellőztetését és felületeinek fertőtlenítését.
A látogatási rend kialakításáról értesítjük a lakókat, hozzátartozókat, kifüggesztjük az intézetben, megjelenik az intézet internetes oldalain.
Szűcs László